A hős pandák
Panoráma 2005.07.17. 09:25
Anya lett a washingtoni állatkert Mei Xiang nevű óriáspandája: helyi idő szerint július 9-én, szombaton kicsinye született. Meghalt a világ legöregebb fogságban tartott pandája egy dél-kínai állatkertben. A panda 36 éves volt, ami emberi mértékre átszámítva 108 esztendőnek felelt volna meg.
A zoo szakemberei egyelőre nem tudják, milyen nemű a jövevény, és egyelőre nem is nagyon kíváncsiskodnak, mert nem akarják zavarni Xiangot. Mindenesetre nagy az öröm, hiszen a panda fogságban igen ritkán szaporodik, és még akkor is csak az álterhességig jutnak el, ha mesterséges megtermékenyítés történik. (Ezt Xiannál márciusban végezték.) Most sem tudták a gondozók egészen az utolsó percig, hogy álterhességről van-e szó, vagy pedig "komoly" a dolog.
A hétéves anyaállat párja, vagyis a parányi újszülött apja Tian Tian, akit a washingtoni állatkert öt éve kölcsönadományként kapott Kínától.
A Washington Post közlése szerint a nyolcvanas években öt pandabébi született az amerikai főváros állatkertjében, de közülük csak egyetlen egy élt néhány napig.
Az újszülött pandabébik súlya gyakran alig haladja meg a 120 grammot, hosszúságuk pedig nem több tíz centiméternél. A szabadban élő pandáknál is előfordul, hogy a mintegy 120 kilogrammos anyaállat véletlenül agyonnyomja kicsinyét. Amint megközelíthető lesz Mei Xian, a gondozók minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy ne történjen ilyesmi a kincsnek számító kis jövevénnyel. A Meimei nevű nőstény kedden pusztult el Guilin városának állatkertjében, Guangxi körzetben. Az állatkertben húsz évet töltött Meimei. Idős kora miatt már régóta nehezen evett, és számos belső szervi megbetegedés is keserítette életét. Nem Meimei volt egyébként a valaha élt legörgebb panda: a rekordot egy 38 éves korában elpusztult példány tartja mindmáig.
Wolongból került Guilinbe
Amíg az állatkertben volt, ő volt a legnépszerűbb az intézmény lakói között – nyilatkozta gondozója, Chen Qian. Mielőtt odakerült volna, Meimei a Wolong Természetvédelmi Körzetben lakott Délnyugat-Kínában, Szecsuán tartományban. 1985-ben szállították át a guilini állatkertbe, amely a kínai pandakutatás és szaporítás központjának számít.
Az óriáspandák általában Közép-Kína erdeiben laknak, és a világ legjobban ismert állatai közé tartoznak. Ugyanakkor fennmaradásuk igencsak bizonytalan: a legritkább élőlények közé tartoznak bolygónkon.
|