Furcsaság a Titánon
National Geographic Channel 2005.05.29. 07:34
A Cassini űrszonda meglepően világos foltra bukkant a Titán felszínén. Az Írország méretű területtel szemben egyelőre tanácstalanul állnak a tudósok.
|
A 483 kilométer széles régió délkeletre terül el a kutatókat szintén világossága miatt izgalomba tartó Xanadu nevezetű területtől. A feltételezések szerint a Xanadu egy hegylánc, esetleg egy nagy medence, vagy síkság lehet.
A most felfedezett világos régióval kapcsolatban is egyelőre csak találgatnak a kutatók. Egyesek szerint egy „forró foltról” lehet szó, amelyet talán egy, a közelmúltban becsapódott aszteroida melegített fel. A világos régióval kapcsolatban egyesek elképzelhetőnek tartják azt is, hogy földcsuszamlás, esetleg vulkáni tevékenység révén keletkezett, illetve, hogy légköri jelenségek eredménye.
Ha a világos régió egy hegyláncot takar, akkor a kutatók szerint ez lehet a Titán legmagasabb hegye. Eddig száz méternél magasabb „hegyeket” nem találtak a holdon, a mostani viszont ennél jelentősen magasabb lehet.
Ha a világosság állandó felhőképződéssel magyarázható az ominózus területen, akkor a felhőképződés topográfiai okai izgatják a kutatókat. Elképzelhető az is, hogy a terület nagy fény visszaverő képessége a felszín különleges anyagával magyarázható. (A Titán nagy részét egyébként „piszkos” jég borítja.) Oly elütő színe miatt a kutatók úgy vélik, hogy a kérdéses régió később alakult ki, mint környezete.
A világos régiót az űrszondának a látható és az infra fénytartományban fotózó kamerája is rögzítette.
|
|